w gościnie u Syrokomli i Mickiewicza

3128 września, dla uczniów klas 5 i 7, lekcja języka polskiego odbyła się w innym środowisku. Uczniowie zwiedzili muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie, który się znajduje w rejonie wileńskim. Tam mieli ciekawą lekcję kaligrafii. Kustosz  muzeusz p. Anna Taukin opowiedziała o tym, jak dawniej pisali, a mianowicie pisaniu piórem, pisaniu stalówką czy też patykiem.  W czasie zajęcia każdy uczeń otrzymał miejsce pracy oraz przyrządy do pisania: kałamarz z atramentem, gęsie pióro, patyk i stalówkę. Tymi narzędziami uczniowie pisali swoje imię oraz  nazwę swojego gimnazjum. Zajęcie kaligrafii upłynęło bardzo szybko i wesoło.

Następnym zadaniem było zwiedzenie muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie. Z Barejkowszczyzny wyruszyliśmy więc do Wilna. Przespacerowaliśmy się po uliczkach starówki, którymi w XIX wieku chadzał słynny polski poeta oraz patron naszego gimnazjum Adam Mickiewicz. Zwiedziliśmy trzy sale- salę, gdzie tworzył poeta, salę filomatów i filaretów oraz salę poświęconę kobietom, które były związane z życiem Adama Mickiewicza.

Uczniowie zdobyli nowe, ciekawe wiadomości.

Swietłana Peresypkina, nauczycielka języka polskiego