Rok 2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza

,,Przeszłość jego piórem zaklęta stanęła przed nami w powieściach (…). Polska wyszła z osłon przeszłości, z popiółów i gruzów tak żywotna, że żyć, czuć, działać poczęła w sercach dzisiejszych pokoleń.”

20161123_111155Rok Henryka Sienkiewicza został upamiętniony wielorako. Uczniowie klas 5-6 oraz 7-8 napisali dyktando ortograficzne ,,O pióro Henryka Sienkiewicza”. Laureatkami konkursu zostały nasze uczennice klas 6 i 8. Pierwsze miejsce w kategorii klas 5-6 zdobyła ucz. Monika Skowronskaja (6 kl.), a drugie miejsce Ewa Sylwia Pavlovskaja. Uczennice klasy 8 zostały laureatkami w swojej kategorii wiekowej. Wirginia Sobol zdobyła pierwsze miejsce, a Karolina Klukojć – drugie. Gratulujemy!!!

Uczniowie III G- IV G klas wzięli udział wOLYMPUS DIGITAL CAMERA spotkaniu pt. ,,Godzina z książką”, podczas którego czytali fragmenty powieści historycznej ,,Ogniem i mieczem” oraz obejrzeli ekranizację tego dzieła w reż. J. Hoffmana.

W ostatnią niedzielę listopada uczennica klasy III G Natalia Antanowicziute wzięła udział w konferencji w Jaszunach. Dziękujemy polonistce Reginie Szyłobrytiene za przygotowanie prelegenta.

Eliza Paszkiewicz, nauczycielka j. polskiego

„Chwal, duszo moja, Pana”

15181407_1815191455424408_1136755234791442380_nUczennice naszego gimnazjum  Magda Borowska (1 kl.), Dominika Borowska (6 kl.) oraz Iłona Żywodkiewicz (IV G kl.) uczestniczyły w Konkursie Poezji Religijnej, jaki odbył się 25 listopada b. r. w Szkole im. Szymona Konarskiego w Wilnie.

Celem konkursu było wychwalanie Boga za Jego dobroć, kształcenie umiejętności recytatorskich, tworzenie międzyszkolnej wspólnoty dzielącej się otrzymanymi umiejętnościami i darami oraz głębsze zrozumienie istoty Boga.

15181297_1815191232091097_4018140394133987577_nNa hasło konkursu organizatorzy wybrali słowa z psalmu: „Chwal, duszo moja, Pana”.

W konkursie udział wzięli uczniowie z dwudziestu dwu szkół. Młodzi artyści wykazali się bogatą interpretacją wybranych utworów. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki.

Dzień Tolerancji

„Nauczyliśmy się fruwać jak ptaki, pływać jak ryby, ale nie nauczyliśmy się żyć jak bracia.”

M. Luter King

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMiędzynarodowa Komisja reżimów nazistowskich i okupacji sowieckiej na Litwie już po raz dwunasty zainicjowała Międzynarodowy Dzień Tolerancji na Litwie. Do tej akcji już po raz kolejny łączy się i społeczność naszego gimnazjum.

W tym roku symbolem Tolerancji został wybrany ptak, jako znak czystości, porozumienia i pokoju. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji na lekcjach klasowych odbyły się rozmowy na temat tolerancji, a uczniowie mieli zadanie stworzyć swojego ptaka.  Wszystkie ptaki zostały umieszczone na jednej gablocie. Różnorodne ptaki mówią o tym, że każdy z nas jest inny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA16 listopada na długich przerwach były organizowane zajęcia, na których staraliśmy się przekazać najważniejszą treść, że każdy z nas potrzebuje szacunku, zrozumienia, akceptacji i miłości.

Mamy nadzieję, że chęć zrozumienia innych była w naszych sercach nie tylko na czas danej imprezy, ale również przez cały rok.

Anżelika Moroz, pedagog socjalny

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości!

KODAK Digital Still CameraNarodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

11 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas 5-12. Na apelu przypomniano ważne wydarzenia historyczne, recytowano wiersze patriotyczne. Patriotyczne pieśni i słowa wierszy przypomniały wszystkim trudną drogę Polski do niepodległości, a przygotowany spektakl choreograficzny wywarł na zebranych duże wrażenie.

Uczniowie klas 7-8 wzięli udział w uroczystym apelu  przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie.

W niedzielę, 13 listopada b.r. młodzież szkolna wystąpiła z okazji święta w Sali Imprez w Dziewieniszkach.

Eliza Paszkiewicz, nauczycielka j. polskiego

Zbiórka harcerska

Działający na terytorium Dziewieniszek harcerze z drużyny ,,Ptaki’’ i zastępu ,,Orły“ 28 -29 października b.r. zorganizowali ogólną zbiórkę. Harcerze zebrali się w sali sportowej Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach, gdzie po apelu i podzieleniu się na patrole, druhny i druhowie uczestniczyli w grze terenowej. Później  przyszykowali kolację i przygotowali miejsce do odpoczynku.

Następnego dnia, z racji zbliżającygo dnia Wszystkich Świętych, harcerze wzięli udział w sprzątaniu opuszczonych i zapomnianych grobów na cmentarzu w Dziewieniszkach. Uczniowie ,,odnowili” kilkanaście zaniedbanych grobów. Na każdym z nich pojawił się zapalony znicz.

Na obiad harcerze wrócili do szkoły. Czas mijał szybko, żegnając się już druhny i druhowie planowali następne spotkanie.

,,Harcerstwo jest grą. Grą, która przez doświadczenia uczy przygody“.

Anżelika Moroz, druhna