Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach ma Sztandar

OLYMPUS DIGITAL CAMERA19 stycznia 2017 r. do Gimnzjum im. Adama MickiewiczaKODAK Digital Still Camera w Dziewieniszkach przybyło wielu gości, by wspólnie z uczniami, nauczycielami, rodzicami uczestniczyć w uroczystości nadania gimnazjum sztandaru. Wśród dostojnych gości byli: wicemer rejonu solecznickiego Jadwiga Sinkiewicz, starosta gminy Dziewieniszki Czesława Marcinkiewicz, specjaliści działu oświaty i sportu samorządu rejonu solecznickiego na czele z panią kierownik działu Reginą Markiewicz, dyrektor Historycznego Parku Regionalnego Robertas Jomatas, wicedyrektor gimnazjum ,,Ryto“ Regina Barsulienė, przedstawiciele ze Szkoły Technologii i Przedsiębiorczości, dyrektor Sali Imprez Teresa Płotnikowa oraz przedstawiciel Straży Granicznej. Byli też obecni nauczyciele seniorzy.

Część oficjalną ropoczęła dyrektor gimnazjum pani Danuta Anichowska,20170119_112457 któraOLYMPUS DIGITAL CAMERA przedstawiła przebieg starań o sztandar gimnazjum.W swoim powitalnym przemówieniu pani dyrektor powiedziała następujące słowa: ,,Uroczystość święta sztandaru jest zwieńczeniem wysiłku całych pokoleń nauczycieli, pracowników, rodziców i uczniów w dziele tworzenia tradycji naszej szkoły od roku 1928 do dnia dzisiejszego.”

Pani dyrektor przypomniała najważniejsze fakty z historii szkoły w ostatnim dziesięcioleciu. Warto je wymienić, a są to: przywrócenie szkole imienia Adama Mickiewicza w roku 2008, utworzenie emblematu szkoły w roku 2012, otrzymanie miana Gimnazjum w 2015 roku jak również napisanie hymnu gimnazjum.

,,W roku 2016 złożyliśmy wniosek do Ambasady Rzeczypospolitej Polski na KODAK Digital Still Camerasfinansowanie17  wykonania sztandaru gimnazjum i otrzymaliśmy pomoc. Projekt sztandaru ufundowała nam nasza była nauczycielka plastyki pani Daiva Varslavėnienė. Już drugi rok nie pracuje u nas, ale była, jest i mamy nadzieję, zostanie prawdziwym przyjacielem naszego gimnazjum. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że tak się zaangażowała i stworzyła dzieło, które napełnia nasze serca dumą“ – z wdzięcznością mówiła D. Anichowska i poprosiła zebranych o brawa dla  autorki sztandaru.

Następnie pani dyrektor przedstawiła opis sztandaru, po czym uroczyście przekazała sztandar uczniom gimnazjum. W obecności rodziców, nauczycieli i gości uczniowie złożyli pierwsze w dziejach szkoły ślubowanie na sztandar. Była to chwila szczególnie podniosła.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAProgram imprezy przedłużyła część artystyczna, której myślą przewodnią było życie i 16-copytwórczość naszego patrona Adama Mickiewicza. Montaż poetycko-muzyczny przypomniał zebranym wędrówkę poety – pielgrzyma z miejsc rodzinnych przez miasta Europy do Konstantynopola aż po przeniesienie ciała poety do krypt królewskich na Wawel. Dobrane wersy i piosenki złożyły się w swoistego rodzaju życiorys naszego patrona. Punktem kulminacyjnym wystąpienia uczniów był taniec obrazowo mówiący o życiu poety Adama Mickiewicza. Poety, którego osobowość promieniuje niezwykłą siłą charakteru, a jego spuścizna literacka jest bezcennym dziedzictwem narodowym.

Po uroczystej akademii głos zabierali dostojni goście. Jako pierwsza gratulacje z okazji święta złożyła wicemer rejonu solecznickiego pani Jadwiga Sinkiewicz, która życzyła wspaniałych rezultatów w nauce i pracy oraz wręczyła prezent od Macierzy Szkolnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADo życzeń dołączyła się kierownik wydziału oświaty  i sportu pani Regina Markiewicz,20170119_115947 mówiąc: ,, Za przykładem waszego patrona, Adama Mickiewicza, który mówił, że z urodzenia jest Białorusin, ze słowa – Polak, a sercem i duszą – Litwin, życzę wam, którzy będąc obywatelami swego kraju – Litwy, abyście zachowali swoją kulturę, język i sławili go. Do tego was zobowiązuje sztandar, miano gimnazjum i miano gimnazisty“.

Poświęcenia sztandaru dokonał proboszcz parafii dziewieniskiej ks. Domas Valančauskas.

KODAK Digital Still Camera    14      KODAK Digital Still CameraNasze gimnazjum ma hymn, emblemat, logo i sztandar. Atrybutyka gimnazjum świadczy o tym, że gimnazjum ma swoje wartości, tradycje i honor. Uroczystość nadania sztandaru gimnazjum była kolejnym etapem w tworzeniu historii i tożsamości szkoły. Chlubne tradycje naszego gimnazjum są powodem do dumy, ale też zobowiązaniem do rzetelnej pracy i wzorowej nauki. Niech otrzymany sztandar będzie symbolem wierności tradycji i dobrego imienia uczniów, jak też szczególnym wyróżnieniem i znakiem naszego gimnazjum.

Danuta Sobol

19 stycznia o godz. 11.00foto-gimnazjum-widok-2016-2017-kopija

w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach

odbędzie się Uroczystość Nadania Sztandaru.

Serdecznie zapraszamy przyjaciół i sympatyków gimnazjum.