Konkurs poezji Marii Konopnickiej w Borejkowszyczyźnie

30 maja w Borejkowszczyźnie w muzeum Władysława Syrokomli odbył się konkurs poezji Marii Konopnickiej. W konkursie uczestniczyły 3 uczennice klasy 7 i były to Marija Wasilewskitie, Eva Sylwia Pawłowska i Dominika Borowska z nauczycielką języka polskiego  Panią Elizą Paszkiewicz. Występy oceniało jury. Uczennice naszego Gimnazjum wiekowo trafiły do II kategorii do 15 lat i  zaprezentowały następujące dzieła: „Stefek Burczymucha”, „Skrucha Józi”, „Kukułeczka”, „Tęczowy duszek”, „Co słonko widziało” oraz „Staszek w lesie”. Dziękuje organizatorom za piękne spotkanie poetyckie.
Dominika Borovska,
Marija Vasilevskitė,
Eva Silvija Pavlovskaja
7 klasa.

Przedstawienie cyrkowe

32214980_514132968982431_5542310147621126144_o11 maja 2018 r. do naszego gimnazjum przyjechał cyrk. Tak naprawdę to był klaun, który miał na imię Pitrusza. Klaun miał specjalny makijaż – szminką wymalowane usta i rumieńce na policzkach. Miał też na sobie z jaskrawych kolorów kombinezon i dziwne żółte buty. Klaun całą godzinę śmieszył dzieci. Pokazywał różne sztuczki żonglerskie, stał na cylindrze z deseczką, przełaził przez obręcz, wyjmował z ,,niby pustego”
cylindra zabawki i wstążki. Potem zaprosił do zabawy dzieci i nasze panie i prosił, aby rzucały piłką do kosza. Po przedstawieniu Pitrusza zaprosił dzieci na lekcję nauki cyrkowej. Wszyscy podzielili się na grupy i uczyli się żonglować, kręcić zabawkowe ognie, jeździć na dziwnym rowerku bez kierownicy, żonglować małymi obręczami i woreczkami z grochem. Cyrk wszystkim się spodobał. Chcemy, aby ten cyrk przyjeżdżał do nas każdego roku.

Jolanta Budrewicz, uczennica 4 klasy

Impreza poświęcona Konstytucji Polski 3 maja

3 maja 2018 r. w Republice Pawłowskiej odbyła się impreza poświęcona Konstytucji Polski 3 maja. Organizatorami spotkania było Gimnazjum im. Pawła Ksawerego Brzostowkiego w Turgielach.  Spotkanie polegało na grze terenowej poszczególnych grup przedstawicieli szkół polskich rejonu solecznickiego.  Uczniowie mieli do wykonania kilku zadań na terenie dawnej Republiki Pawłowskiej to m.in. odczytania fragmentu rękopisu ks. P. Ksawerego Brzostowskiego, rozszyfrowania nazw poszczególnych wsi, rozpoznanie broni epoki oświecenia oraz piosenek polskich patriotycznych z podkładu muzycznego oraz złożenia obrazu Konstytucja 3 maja.

Po grze odbył się wspólny piknik. Dziękujemy organizatorom oraz nauczycielom za możliwość uświęcenia Konstytucji 3 maja w tak ciekawy sposób.
Jurgita Sarulytė IIIg kl.