Jubileusz Niepodległości Polski

45642125_1997089463681960_9149996635181285376_nDzień 11 listopada to szczególny dzień dla Polaków. To jedna z najważniejszych dat w naszym kalendarzu narodowym. To symbol walki o wolność, znak wiary i zwycięstwa. To dzień nadziei i radości. W tym roku mija setna rocznica  odzyskania niepodległości przez oba drogie nam państwa – Litwę i Polskę. Jubileuszowe świętowanie niepodległości obejmuje cały 2018 rok. Polacy, niezależnie od miejsca zamieszkania, pamiętają i uroczyście świętują dzień 11 listopada.

Obchody ważnego dla polskiej społeczności święta, Dnia Niepodległości Polski, odbyły się też w Dziewieniszkach. 9 listopada w miejscowym domu kultury licznie zebrali się członkowie kół ZPL działających na terenie starostwa Dziewieniszki, mieszkańcy starostwa, zaproszeni goście.

Uroczystą akademię niepodległościową przygotowali uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach. Zebranej na sali społeczności młodzież gimnazjalna przypomniała chlubną historię naszego narodu. Widzowie usłyszeli drogie sercu nazwiska wielkich Polaków, twórców niepodległości, wspólnie zaśpiewali ,,Rotę“.  Montaż słowno-muzyczny był przeplatany patriotycznymi piosenkami i tańcami ludowymi. Występ uczniów na sali został odebrany z wdzięcznością i wruszeniem. Należą się podziękowania nauczycielkom i młodzieży – Reginie Szyłobrytienie, Grażynie Papachinej oraz Justynie Prowłockiej – za trafnie dobrane elementy występu uczniów, którzy dumnie, z całym przekonaniem, zrozumieniem i zaangażowaniem szykowali się do obchodów jubileuszu.

45678117_2397541710274094_1275689545580412928_nPo części artystycznej życzenia z okazji święta narodowego złożyli przybyły na uroczystość dyrektor samorządu rejonu solecznickiego Józef Rybak oraz  starosta gminy Dziewieniszki Czesława Marcinkiewicz, którzy życzyli radosnego przeżywania święta. Słowa, jakie skierowali do zebranych, budziły refleksje nad tym, jakie są nasze korzenie, ojczysta mowa, jak głęboko znamy historię i kulturę swojego narodu.

Na uroczystości z rąk dyrektora samorządu podziękowania za krzewienie kultury polskiej otrzymały Łucja Szymańska, Jadwiga Zaborska oraz  Doneta Borowska – nauczycielki kilku pokoleń miejscowych Polaków.

45957006_485814415257731_3346289104273801216_n45782409_2173100849630780_1368551639077617664_nPodczas święta nagrodzeni zostali też uczestnicy konkursów, organizowanych w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski.  W konkursie ,,Dyktando Niepodległościowe”, który przeprowadziła pani Czesława Marcinkiewicz, udział wzięło około dwudziestu uczestników. Wyróżnienie i nagrody otrzymali: z uczniów – Kamila Stańczyk (IV g  kl.) oraz Jowita Kropa (I g kl.), z dorosłych – Danuta Anichowska, dyrektor Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Dziewieniszkach oraz Łucja Szymańska, była nauczycielka. Nagrodę za najlepszą wiedzę z historii Polski wśród uczniów wręczyła pani dyrektor gimnazjum Danuta Anichowska dla  Dominiki Borowskiej (8 kl.), Patrycji Borowskiej (I g kl.), Dariusza Łukszysa (7 kl.), Ewy Sylwii Pawłowskiej ( I g kl.) oraz Jowity Kropa (I g kl.). Konkurs ,,Jak znam dzieje Polski?” zorganizowała nauczycielka historii Irina Kulis.

Na drugą część uroczystości święta złożyły się piosenki patriotyczne i ludowe, jakie zaśpiewali bard Wiktor Dulko z Wilna oraz zespól ,,Przyjaciele” z Mickun.

Po koncercie można było obejrzeć wystawę kopii zdjęć, jaka umieszczona została w sali imprez.  Zdjęcia są dowodem tego, że wolności tej ziemi, na której teraz mieszkamy, bronili i życie za nią oddawali Polacy.

Wyrazy wdzięczności kieruję do Czesławy Marcinkiewicz, która z pieczołowitą troską czuwa nad polskością w naszym kraju dziewieniskim,  za organizację obchodów uroczystości jubileuszowych i za podtrzymanie na duchu.

Nad całością święta czuwała kierowniczka sali imprez w Dziewieniszkach Teresa Płotnikowa.

Przeżywanie podobnych przedsięwzięć nie tylko odwołuje nas do wspomnień i zadumy nad tym skąd jesteśmy, ale napawa dumą nad tym – kim jesteśmy.

Danuta Sobol, nauczycielka, prezes koła ZPL w Dziewieniszkach