Lekcja o Juliuszu Słowackim

20191126_09104126 listopada uczniowie klas 5, 6 i 7 zwiedzili Pałac Balińskich w Jaszunach.20191126_101943 Dyrektor Kazimierz Karpicz oprowadził uczniów po pałacu i ciekawie opowiedział jego historię.

Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawej informacji o pałacu w Jaszunach oraz obejrzeli ekspozycję muzealną. Dowiedzieli się również, że w pałacu w Jaszunach przebywali niegdyś wielcy polscy poeci epoki romantyzmu  Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

Nauczycielka języka polskiego    Swietłana Peresypkina

Ślubowanie uczniów klasy 1

78174047_868045870257804_8120134245776621568_nŚlubowanie uczniów klasy 1 to ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu. W tym roku odbyła się 22 listopada.  Każdego roku dzieci podczas tej uroczystości prezentują swoje umiejętności, składają przysięgę na sztandar szkoły i uczestniczą w ceremonii pasowania ołówkiem, po której już oficjalnie zostają przyjęte w poczet uczniów gimnazjum. Podczas tegorocznej uroczystości ślubowania pierwszoklasiści śpiewali piosenki, recytowali wierszyki oraz udzielali odpowiedzi na trudne pytania. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały „egzamin pierwszoklasisty”. Program artystyczny wzbogaciły występy kolegów z klas początkowych.

Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i powodów do radości!

Święto Niepodległości Polski

11 listpada, z okazji Święta Niepodległości Polski,OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAdla uczniów klas 5 – IVg została zorganizowana niecodzienna działalność – praca w wiekowo zróżnicowanych grupach. Uczniowie pracowali w sześciu grupach: „ Białe Orły Nr.1”, lider grupy –  Kazimierz Okuszka, „Niepodlegli Polacy”, lider grupy – Ewa Pawłowska, „ Akowcy”, lider grupy – Dominika Borowska, „Białe Orły Nr.2”, lider grupy – Maria Wasilewskyte, „Orły”, lider grupy – Dewid Syromołotow, „Powstańcy”, lider grupy – Zbigniew Kropa.

Wiele ciekawych zajęć było w tym dniu, w których uczniowie chętnie i z wielką ciekawością uczestniczyli. Na lekcji języka polskiego uczniowie rysowali granicę Polski, wymieniali regiony Polski. Na narysowanej mapie zaznaczali największe miasta.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Kolorowali stroje ludowe i dopasowywali do regionów. Podobne zadania były na lekcji geografii – przy pomocy internetu uczniowie wyszukiwali znane obiekty w Polsce i  zaznaczali na mapie. Lekcja historii utrwaliła wiadomości o najważniejszych dziejach narodu polskiego. Śpiewanie  pieśni patriotycznych na lekcji muzyki dodało świątecznego  nastroju. Na lekcjach plastyki i technologii dzieci tworzyły kotyliony i plakaty. Każda praca była wykonana pomysłowo.

Na wszystkich lekcja4ach uczniowie starali 2asię wykonać zadania jak najlepiej, dlatego każda grupa otrzymała wysokę ocenę. Trzeba zaznaczyć, że uczniowie pracowali odpowiedzialnie. W końcu zajęć wszyscy zebraliśmy się do auli szkolnej, wspólnie zaśpiewaliśmy hymn Polski.

Wśród grup zostały wyróżnione „ Akowcy”, „ Białe Orły Nr.1” oraz „ Białe Orły Nr.2”. Dziękuję nauczycielom za wspólną pracę, a uczniom za aktywny udział w zajęciach.

W tym samym dniu uczniowie klas początkowych również mieli zajęcia integrowane na temat niepodległości Polski, natomiast starszoklasiści wzięli udział w uroczystościach 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, jakie odbyły się w Wilnie  na Rossie.

Warto przypomnieć, że uczniowie naszego gimnazjum 8 listopada, z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości Polski, uczestniczyli w akcji „Szkoła do hymnu”, a w przededniu święta wystąpili w Sali Imprez w Dziewieniszkach.

Swietłana Pieresypkina, nauczycielka języka polskiego

75429510_562018151268639_3442199013938429952_n11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka.Tego dnia czcimy bohaterstwo,waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.Uczniowie II g, III g, IV g klas naszego gimnazjum wraz z panią Reginą Sziłobritiene wzięli udział w uroczystości złożenia wieńców oraz wspólnej modlitwie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie.

„Jesteśmy Polką i Polakiem”

niepodleglosc-polski-073Z okazji 101 rocznicy Niepodległości Polski  11 listopada  2019 roku w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkch odbyły się zajęcia edukacyjne w klasach początkowych na temat Niepodległości Polski. Uroczyste zajęcia rozpoczęliśmy od śpiewania piosenki ,, Jesteśmy Polką i Polakiem“. Podkreśliliśmy, że patriota, to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń, jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach.

Uczniowie klas młodszych poznali historię Polski, dowiedzieli się kim był Józef Piłsudski, przypomnieli symbole narodowe, co oznacza i jak wygląda godło i flaga Polski. Wzbogacali swą wiedzę o Polsce poprzez czytanie tekstów o miastach Polski, wykonując zadania interaktywne, tworzyli też plakaty, którymi  ozdobili gimnazjum.

Nauczycielka klas początkowych Janina Chorunżaja

Zabawa w teatrze cieni

teatrUczniowie klas 6 i 7 obejrzeli w Wilnie występ  teatru cieni ,,Budrugana“ ,  obserwowali na ekranie cienie rzucane przez aktorów. W czasie występu aktorów nie było widać, bo byli ukryci za ekranem. Swoje dłonie układali tak, że na ekranie były widoczne różne figurki zwierząt.

Po występie aktorzy bawili się razem z dziećmi, uczyli gry aktorskiej, podpowiadali , jak za pomocą dłoni pokazać różne zwierzęta: niedźwiedzia, królika, wilka, psa, kaczkę i słonia. Dzieci potem same zagrały przedstawienie.

Kreatywna zabawa w teatrze cieni zachęciła dzieci do samodzielnego tworzenia przedstawienia, które nie wymaga praktycznie żadnych akcesoriów. Wystarczy tylko lampka nocna i chęci do gry aktorskiej. Udanej zabawy!

Wychowawca klasy Danuta Sobol