Ogólnoszkolne czytanie „Ballad i romansów” A. Mickiewicza w gimnazjum

1Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Z tej okazji, w piątek 23 grudnia, uczniowie klas V-IVg spotkali się w auli gimnazjum, aby wziąć udział w imprezie czytelniczej pt. ,,Ballady i romanse Adama Mickiewicza’’.2

Fragmenty dzieł wieszcza narodowego czytali: Ewa Pawłowska ( ,,To lubię’’), Dariusz Łukszys i Ewelina Chotulowa (,,Pani Twardowska’’),  Katarzyna Malikaite (,,Świteź’’), Emilia Butrimaite  (,,Romantyczność’’), Patrycja Ruchlewicz  (,,Świtezianka’’), Magda Borowska i Dewid Banelis (,,Powrót taty’’) i Dominika Tankowicz ( ,,Lilije’’.) Uczniowie 5 kl. zarecytowali wiersz  ,,Pierwiosnek’’. Przy akompaniamencie sonat Fryderyka Chopina można było choć na chwilę przenieść się w świat poezji, tajemniczej i romantycznej.

Najmłodsi uczniowie 5-6 kl. wykonali ilustracje do utworów romantyka. Na zakończenie imprezy wszystkich czekał konkurs literacki kahoot  o Adamie Mickiewiczu i epoce romantyzmu.

„Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”.

4Ta impreza czytelnicza wzbogaciła naszą społeczność szkolną. Wspólne przeżycie pięknej twórczości Adama Mickiewicza rozbudziło chęć do wspólnego czytania jak też poruszyło naszą wyobraźnię. Imprezę przyszykowały nauczycielki języka polskiego Regina Sziłobritiene oraz  nauczycielka języka litewskiego Nijolia Narbutiene.

Twórczość naszego narodowego wieszcza zajmuje stałe miejsce w kanonie wielkich dzieł. Kolejne pokolenia Polaków uczą się wrażliwości, poczucia piękna, tradycji narodowej i patriotyzmu ze strof jego poezji. Zachęcamy więc do lektury pozostałych utworów.3

Bardzo dziękujemy wszystkim biorącym udział w tej niecodziennej literackiej przygodzie. Impreza ta, była nie tylko ucztą duchową, ale i powtórką lektur szkolnych, kształceniem wiedzy z historii oraz literatury języka polskiego.

Wierzymy, że wspólna lektura utworów naszego wieszcza  narodowego na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chcielibyśmy, aby tegoroczne ogolnoszkolne czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty w naszym gimnazjum. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa.

Regina Sziłobritiene, nauczycielka języka polskiego