Kresowe wakacje w Ostródzie, czyli polska młodzież z Dziewieniszek na obozie w Polsce

369495109_842012110974345_95316894005652251_nW dniach 5-11 sierpnia 24 uczniów Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach, zawdzięczając Stowarzyszeniu Pilscy Patrioci,  mieli okazję wyjechać na wakacje do Ostródy.

Kresowe wakacje były nie tylko okazją do odpoczynku, ale również do wzmocnienia więzi z polskim dziedzictwem, historią i kulturą. Stowarzyszenie Pilscy Patrioci pokłada wiele starań, aby zapewnić niezapomniane doświadczenia dla naszych dzieci. Program pobytu w Polsce był bardzo bogaty i różnorodny. Gościliśmy w  Salezjańskim Ośrodku w Kaczorach. Oprócz beztroskiej zabawy, dzieci uczestniczyły we Mszy Świętej, kształciły wiedzę z historii Polski oraz korzystały z różnych atrakcji, jakimi były pływanie na kajakach czy kąpanie się w Pauzeńskim jeziorze. Dzieci zwiedziły oliwskie zoo w Gdańsku, poznały pracę strażaków podczas pobytu w straży pożarnej w Ostródzie. Koło Gospodyń Wiejskich zorganizowało  warsztaty kulinarne dla naszych uczniów. Zwiedzenie Muzeum II Wojny Światowej i innych ważnych miejsc w Gdańsku, związanych z historią, poszerzyło nasze wiadomości z dziejów Polski, a  koncert upamiętniający Powstanie Warszawskie w kościele Parafii pw. św. Jana Bosko w Ostródzie poruszył nasze serca. Na zakończenie obozu naszym przewodnikiem z historii Polski był Paweł Piekarczyk, który przywołał nam bohaterską przeszłość Polski. Posłuchaliśmy fascynujących opowieści o wydarzeniach i postaciach dzielnych Polaków. To była lekcja, której nie zapomnimy.

Wielkie podziękowania należą się wszystkim organizatorom i osobom, które przyczyniły się do tego, że Wakacje Kresowe w Ostródzie były niezwykłe. To dzięki ich zaangażowaniu i pasji każdy dzień był pełen wrażeń i nauki.

Nijolia Bilinskaja, dyrektor Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach