w gościnie u Syrokomli i Mickiewicza

3128 września, dla uczniów klas 5 i 7, lekcja języka polskiego odbyła się w innym środowisku. Uczniowie zwiedzili muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie, który się znajduje w rejonie wileńskim. Tam mieli ciekawą lekcję kaligrafii. Kustosz  muzeusz p. Anna Taukin opowiedziała o tym, jak dawniej pisali, a mianowicie pisaniu piórem, pisaniu stalówką czy też patykiem.  W czasie zajęcia każdy uczeń otrzymał miejsce pracy oraz przyrządy do pisania: kałamarz z atramentem, gęsie pióro, patyk i stalówkę. Tymi narzędziami uczniowie pisali swoje imię oraz  nazwę swojego gimnazjum. Zajęcie kaligrafii upłynęło bardzo szybko i wesoło.

Następnym zadaniem było zwiedzenie muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie. Z Barejkowszczyzny wyruszyliśmy więc do Wilna. Przespacerowaliśmy się po uliczkach starówki, którymi w XIX wieku chadzał słynny polski poeta oraz patron naszego gimnazjum Adam Mickiewicz. Zwiedziliśmy trzy sale- salę, gdzie tworzył poeta, salę filomatów i filaretów oraz salę poświęconę kobietom, które były związane z życiem Adama Mickiewicza.

Uczniowie zdobyli nowe, ciekawe wiadomości.

Swietłana Peresypkina, nauczycielka języka polskiego

Wróciliśmy do szkoły

301828558_1599715497090834_857791322194362424_n1 września dzwonek szkolny zawołał uczniów i nauczycieli na pierwszą lekcję.

Na uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego byli obecni goście: specjalista wydziału oświaty rejonu solecznickiego Irina Ajkowskaja oraz starosta gimny Dziewieniszki Czesława Marcinkiewicz. Goście skierowali do uczniów i nauczycieli motywujące do nauki i pracy  słowa.

Zebranych przed gimnazjum uczniów,  nauczycieli oraz rodziców powitała Nijolia Bilinskaja, dyrektor naszego gimnazjum.  ,,Życzę, aby czas spędzony w szkole był nie tylko radosny, ale i pracowity, bo wtedy osiągniecie dużo sukcesów” – w powitalnej mowie powiedziała pani dyrektor.

Uczniowie 1 klasy otrzymali w tym dniu wyposażone w przybory szkolne plecaki z Polski, które zakupiła Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.304279992_1600048390390878_7494799660040482527_n

Życzymy Uczniom chęci do poznawania świata i zdobywania wiedzy, Rodzicom – radości z sukcesów swoich dzieci, a Nauczycielom – satysfakcji z pracy z dziećmi i młodzieżą.

Udanego nowego roku szkolnego 2022-2023!

Wycieczka do Wilna

210 czerwca uczniowie klasy 8 i I g zwiedzili Wilno.  3Spacerowali ulicami starówki wileńskiej, zwiedzili muzeum na Górze Gedyminasa, z której obejrzeli panoramę miasta. Przy bardzo dobrej pogodzie miasto wyglądało czarująco. Wycieczkowicze byli pod wrażeniem.

Dzielimy się fotomigawkami z wycieczki.

Uczniowie klasy 8 i I g

Ostatni dzwonek w klasach 1- 4

dobra-nauka9 czerwca odbył się ostatni dzwonek dla uczniów klas początkowych. Największą atrakcją dla dzieci była niespodzianka od rodziców uczniów 4 klasy. A mianowicie był to Miś Panda, który bawił dzieci, tańczył oraz wręczył medale. Potem uczniowie pokazali dla zebranych w sali rodziców piękny koncert. Uczniowie zatańczyli polonez oraz przedstawili przeplatanķę z pieśni, wierszy i układów tanecznych.
Obecna na uroczystości wicedyrektor Grażyna Giedroit życzyła wszystkim dzieciom udanych wakacji i wręczyła uczniom wyróżnienia za wspaniałą, bardzo dobrą i dobrą naukę. Uczniowie 4 klasy otrzymali świadectwa wykształcenia początkowego.
Życzymy wszystkim bezpiecznych wakacji!
M. Stasiunienie, starszy nauczyciel klas początkowych

Wycieczka do lasu

5We wtorek uczniowie 4 klasy z p. Marią Stasiūnienė wybrali się na wycieczkę do lasu. Pogoda nam dopisała. Po drodze oglądaliśmy cudowne widoki przyrody: rzekę, kwitnącą łąkę, powtarzaliśmy nazwy roślin. Las powitał nas śpiewem ptaków. Zobaczyliśmy bociana, piekliśmy na ognisku kiełbaski, marshmelou. Potem zorganizowaliśmy różnorodne zabawy sportowe. W końcu zbudowaliśmy szałas z suchych gałęzi i liści. Czas upłynął szybko. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły.3
P.S. Dziękuję wszystkim rodzicom za zaopatrzenie dzieci we wszystko, czego potrzebowaliśmy w na wycieczce.
Maria Stasiūnienė, nauczycielka klas początkowych

Podsumowanie projektu poznawczego ,,Znam swój kraj”

1Uczniowie 3 i 4 klasy z nauczycielkami klas początkowych M. Stasiunienie i O. Kropa wiosną szykowali projekt poznawczy ,,Znam swój kraj”.2 8 czerwca uczniowie uczestniczyli w zajęciu integracyjnym, podczas którego uogólnili swoją pracę, pogłębili wiedzę o różnych miejscowościach naszego kraju oraz przedstawili wyniki swojej pracy.
Cieszymy się, że umiemy i wiemy tak wiele.
M. Stasiunienie, starszy nauczyciel klas początkowych

Dzień Dziecka

21 czerwca w Dniu Dziecka dorośli składają dzieciom życzenia, spędzają więcej czasu ze swoimi dziećmi, sprawiają im niespodzianki, kupują prezenty, organizują ciekawe atrakcje. Radość nie ominęła w tym dniu i uczniów naszego gimnazjum. Z okazji tego święta uczniowie otrzymali słodkie prezenty, które przywieźli Państwo Wojciech i Małgorzata Sarnowscy, przedstawiciele Fundacji Rodakom na Kresach. Serdecznie dziękujemy darczyńcom. Wyrazy wdzięczności kierujemy też do pani Czesławy Marcinkiewicz za zorganizowanie tej akcji.

Wycieczka do Wilna

284483046_381840450632480_241167921080490501_nUczniowie klas 3 i 4 zwiedzili podwórko MMO muzeum w Wilnie, gdzie mieli możliwość oglądać twory nowoczesnej sztuki. Potem uczestniczyli w zajęciu edukacyjnym  na temat ,, Wileński mur obronny”, w czasie którego spacerowali ulicami starówki wileńskiej i poznawali historię naszej stolicy.

Uczniowie zdobyli ciekawe wiadomości, nowe doświadczenia oraz doznali miłych wrażeń, jakie daje życie szkolne.