Wymiana młodzieży – projekt pt. „Wolontariat & Ekologia”

projektDwudziestoosobowa grupa, którą stanowili uczniowie z dwóch gimnazjów rejonu solecznickiego – im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach i im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace – w dniach 21-30 kwietnia b. r. brała udział w wymianie młodzieży w Polsce. Ze strony Polski w projekcie uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Święcicach.
W ramach projektu pt. „Wolontariat & Ekologia”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, odbyło się łącznie 95 godzin zajęć. Miejscem stałego pobytu uczniów na okres dziesięciu dni było miasto Poronin. Młodzież miała możliwość nie tylko podziwiać piękno gór tatrzańskich, zwiedzić Zakopane czy zobaczyć Morskie Oko, ale przede wszystkim zdobywać nowe umiejętności, poznać nowych ciekawych ludzi, nawiązać przyjaźnie i kontakty.
Wymiana młodzieży jest miejscem, gdzie się rozwija w dzisiejszym świecie tak ważne umiejętności, jak przystozdjeciesowanie się do zmian, samodzielność i zaangażowanie się w wykonanie zadań, pracę w zespole, komunikatywność i umiejętność słuchania. Program projektu obejmował udział młodzieży w wolontariacie sprzątania szlaku w Tatrzańskiem Parku Narodowym, promowanie projektów Erasmus+ w trakcie spotkania z lokalną społecznością Zakopanego, jak też zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej. Na zajęciach uczestnicy projektu promowali swój kraj, miejscowość i szkołę, dzielili się problemami i radościami, jakimi żyje młodzież. Za czas projektu zostały nawiązane przyjaźnie międzynarodowe, które w przyszłości zaowocują nową współpracą.
Organizatorami projektu pt. „Wolontariat & Ekologia” finansowanego ze środków Unii Europejskiej była Europejska Fundacja Edukacyjno-Sportowa. Osoby, które należą do fundacji, to młodzi, aktywni, pełni pomysłów i chęci do działania ludzie.
Dziękujemy pomysłodawcom, organizatorom i realizatorom projektu – samorządowi rejonu solecznickiego, Fundacjarodakom.pl, Europejska Fundacja Edukacyjno-Sportowa na czele z prezesem zarządu Jerzym Szczepańczykiem, za piękne dni, pobyt i opiekę. Dziękujemy wspaniałym uczniom i nauczycielom ze Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Święcicach , na czele z dyrektorem Robertem Leończykiem, za współpracę i prezenty. Dziękujemy uczniom i nauczycielom Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace za wspólny czas. Dziękujemy opiekunom grupy polskiej Aleksandrze Okoniewskiej i Mikołajowi Szymańskiemu za troskę w czasie pobytu. Do zobaczenia na kolejnych projektach!
Danuta Sobol, nauczycielka