Uczestniczyliśmy w projekcie międzynarodowym

W dniach 20 – 25 sierpnia uczniowie 10 i 11 klas pod opieką dwóch nauczycielek  w ramach projektu międzynarodowego ,,Co nas łączy – co nas różni?“  gościli w Boronowie powiatu lublinieckiego.  Wyjazd był finansowany z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. W projekcie   byliśmy partnerami ze strony litewskiej. Celem tego projektu była integracja młodzieży obu państw, poznanie folkloru oraz historii Polski i Litwy.

W Boronowie serdecznie powitali nas dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie Bożena Ledwoń, wójt gminy Rufin Majchrzyk, załoga nauczycieli oraz modzież z tej miejscowości. Hormonogram projektu był wypełniony różnorodnymi zajęciami, które młodzież razem z nauczycielami miała wykonać. Mieliśmy dużo ciekawych wyjazdów. Podziwialiśmy malowniczą panoramę miasteczka Koszęcin, a także zespół pałacowo – parkowy, w którym lubił przebywać król Jan III Sobieski wraz z  Marysieńką, a teraz znajduje się tu  siedziba Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Śląsk". Tu nasza młodzież, kierowana przez wysokiej klasy choreografa, nauczyła się tańczyć poloneza.Widziliśmy zespół zabudowań jasnogorskich, gdzie młodzież pracując w czterech grupach zbierała  informacje na temat Jasnej Góry, potopu szwedzkiego, obrony klasztoru oraz kultu Matki Boskiej Częstochowskiej. Nasi uczniowie brali aktywny udział w dożynkach powiatowych: jechali na platformie, tańczyli polskie i litewskie tańce ludowe, częstowali mieszkańcow Boronowa litewskimi daniami.

Podsumowanie projektu odbyło się w eleganckiej restauracji ,,Nad Liswartą”, gdzie uczniowie po wyśmienitej kolacji dzielili się wrażeniami z  projektu i robili sobie pamiątkowe zdjęcia.Wyjechaliśmy do domu pełni wrażeń oraz z nadzieją na dalszą współpracę.

Maria Stasiunienie, nauczycielka języka polskiego, uczestniczka projektu