Początki harcerstwa w Dziewieniszkach

Od kilku dni dzieci i młodzież naszej szkoły rozmawia na temat harcerstwa. Co to jest harcerstwo? Jest to polski ruch społeczny i wychowawczy, będący częścią ruchu skautowego, oparty na służbie, samodoskonaleniu (pracy nad sobą) i braterstwie. Harcerstwo polskie pisze swą historię od roku 1910, wznowione Harcerstwo na Litwie liczy około ćwierć wieku, natomiast harcerstwo w Dziewieniszkach dzisiaj stawia pierwsze próbne kroki.

,,Harcerze chcą być coraz lepsi, chcą pokonywać wszystkie swoje słabości, dążą do najwyższych ideałów. To nie jest zabawa, to jest wysiłek i praca nad sobą” – mówi Natalia Antonowicziutie, uczennica klasy 9. Natalia była jedną z czwórki osób, które jako pierwsze zaczęły poznawać tajniki harcerstwa na biwaku w Gimnazjum J. Sniadeckiego w Solecznikach. Tam to, w ostatnich dniach sierpnia, uczniowie z Solecznik, Turgiel i Dziewieniszek zdobywali potrzebną wiedzę i nawyki. Iskierka zapalona w sercach kilku młodych ludzi rozgrzała innych uczniów naszej szkoły. Na dzień dzisiejszy do dwóch nowopowstałych zastępów- dziewczynek i chłopców- należy ponad dwadzieścia osób. Odbyły się już dwie zbiórki drużyny, podczas których mowa szła o Harcerstwie i Prawie Harcerskim. Zebrani także śpiewali piosenki. Natalia Antonowicziutie, Ewelina Żybort oraz Tomasz Kropa przybliżyli zebranym harcerzom, co to jest apel, dali pierwsze lekcje musztry, zapoznali też z kursem zastępowych.

17 września b.r. dwa zastępy, pod opieką pedagoga Anżeliki Moroz i nauczycielki gimnastyki Diany Salnikowej, uczestniczyły w spotkaniu harcerzy w Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solcznikach. Spotkaniu przewodniczyły osoby oddane tej sprawie – nauczycielka Łucja Dudojć oraz wicedyrektor Beata Mockienie.

Podczas spotkania zostały wspomniane wydarzenia z 17 września 1939 roku. W programie była też modlitwa przy grobach partyzantów AK i 7 nieznanych żołnierzy sowieckich na cmentarzu w Solecznikach. Harcerze uczcili pamięć żołnierzy, którzy polegli w 1944 roku w walce z sowiecką bandą rabunkową i byli pochowani przed kościołem w Dziewieniszkach, lecz 25 sierpnia 1993 roku dokonano ekshumacji zwłok i przeniesiono je na cmentarz w Solecznikach.

Harcerze z Dziewieniszek czekają na następne spotkanie, które planuje się odbyć na terenie naszej szkoły.

Anżelika Moroz, pedagog socjalny