Kelionė į Kernavę
Rugsėjo 10 dieną mes, IG klasės mokiniai, kartu su lietuvių kalbos
mokytoja J. Česiuliene ir geografijos mokytoja A. Bobin nuvažiavome į Kernavę. Kernavė – tai pirmoji Lietuvos sostinė. Tai miestelis Širvintų rajone. Miestelis yra prie Neries upės. Kernavėje yra penki piliakalniai. Ant 3 iš jų mes užkopėme. Nuo piliakalnių pasigrožėjome Neries ir Pajautos slėnio peizažais.
Yra dvi versijos, aiškinančios, nuo ko kilo Kernavės pavadinimas. Manoma, jog miestelis pavadintas netoliese į Nerį įtekančio Kernavės upelio vardu. Kita versija-kunigaikštis Kernius apie 1040 m. čia įkūrė miestą ir pavadino savo vardu. Kernavė pirmąkart minima 1279 m. eiliuotoje Livonijos kronikoje. XIII a. – XIV a. Kernavė Lietuvos teritorijoje užėmė ypatingą vietą, buvo vienas svarbiausių besikuriančios Lietuvos valstybės ekonominių, politinių ir gynybinių centrų, vienas pirmųjų Lietuvos miestų.
1390 m. miestas sudegintas kryžiuočių ir nebeatstatytas. Gyvenvietė persikėlė į viršutinę terasą, kur ir yra dabartinė Kernavė.
Kernavė-tai vienas svarbiausių ir archeologijos požiūriu įdomiausių paminklų Centrinėje bei Rytų Europoje. Kernavės archeologinė vietovė-valstybinis Kernavės kultūrinis rezervatas, įkurtas 1989 m., o nuo 2004 m. yra UNESCO Pasaulio paveldo sąraše. Beveik visi eksponatai surinkti pačioje Kernavėje ir artimiausiose apylinkėse. Muziejuje saugomi archeologiniai, etnografiniai, istoriniai ir numizmatiniai eksponatai. Muziejuje pamatėme daug įdomių archeologinių radinių, filmų apie tai, kaip gyveno žmonės, kokiais matais vertėsi. Mums labai patiko muziejus, padarėme daug nuotraukų. Gidas mums papasakoja daug įdomių dalykų.
Pakeliui į namus užvažiavome į Dūkstų ąžuolyno pažintinį taką. Ten mes nusprendėme papietauti. Tai labai graži vieta, kur galima atsipalaiduoti ir pasigrožėti skulptūromis iš medžio. Ten yra 38 medinės skulptūros – lietuvių legendų ir mitologijos personažai.
Mums kelionė labai patiko. Tokia integruota lietuvių kalbos ir geografijos pamoka Kernavėje suteikė daug žinių. Mums buvo labai įdomu ir naudinga daugiau sužinoti apie garsią Lietuvos vietovę. Mes ne tik išgirdome, bet ir pamatėme.
Erika Vasilevskytė,
IG klasės mokinė